ASCAP Congratulates Our 2019 Grammy Nominees

December 7, 2018

The results are in! The 61st annual Grammy nominations were announced the morning of December 7, and The Recording Academy has shortlisted 214 members of the global ASCAP family for nearly 300 songs, compositions, performances, recordings, albums and more, across 75 categories. 

Hip-hop game changer Kendrick Lamar leads the entire field with eight nominations. Brandi Carlile and super-producer Boi-1da both earned six, giving Carlile the distinction of the most-nominated woman this year. Cardi B, H.E.R. and Sounwave picked up five apiece. Producer Noah "40" Shebib earned four nominations, and Beck, The Carters (Beyoncé and Jay-Z), John Daversa, Tim & Phil Hanseroth, Ron LaTour, Al Shux, Chris Stapleton and Zedd each got three. 

Special shoutout to ASCAP Board member Marcus Miller, who earned his sixteenth (!!!) Grammy nomination, for Best Contemporary Instrumental Album (Laid Black).

An additional tip of the hat to our members who will receive Special Merit Awards this year: Lifetime Achievement Award honorees Black Sabbath, Donny Hathaway and Julio Iglesias (SGAE), and Trustees Award honorees Ashford & Simpson and Johnny Mandel.

Congratulations to all of our Grammy nominees this year. We'll be rooting for you on February 10!

Record Of The Year


"I Like It"
Cardi B & Bad Bunny
Invincible & Craig Kallman, producers

"The Joke"
Brandi Carlile
Tom Elmhirst (PRS), engineer/mixer; Pete Lyman, mastering engineer

"God's Plan"
Boi-1Da & Cardo, producers; Noel Cadastre (SOCAN), Noel "Gadget" Campbell (SOCAN) & Noah Shebib (SOCAN), engineers/mixers

"Shallow"
Benjamin Rice, producer; Tom Elmhirst (PRS), engineer/mixer

"All The Stars"
Kendrick Lamar
Al Shux (PRS) & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers

"Rockstar"
Featuring 21 Savage
Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell, engineer/mixer

"The Middle"
Zedd
Monsters & Strangerz and Zedd, producers; Zedd, engineer/mixer

 

Album Of The Year


Invasion Of Privacy
Cardi B
Belcalis Almanzar, songwriter

By The Way, I Forgive You
Brandi Carlile
Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer

Scorpion
Noel Cadastre (SOCAN), Noel "Gadget" Campbell (SOCAN) & Noah Shebib (SOCAN), engineers/mixers; Noah Shebib (SOCAN), songwriter

H.E.R.
H.E.R.
Darhyl “Hey DJ” Camper, Jr & H.E.R., producers; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters

Beerbongs & Bentleys
Louis Bell: producer, engineer/mixer, songwriter

Dirty Computer
Nate "Rocket" Wonder, producer and engineer/mixer; Nathaniel Irvin III

Black Panther: The Album, Music From And Inspired By
Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers and songwriters

 

Song Of The Year

"All The Stars"
Kendrick Duckworth, Al Shuckburgh (PRS) and Mark Spears, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)

"Boo'd Up"
Joelle James, songwriter (Ella Mai)

"God's Plan"
Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib (SOCAN), songwriters (Drake)

"The Joke"
Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

"The Middle"
Stefan Johnson & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)

"Shallow"
Anthony Rossomando, songwriter (Lady Gaga & Bradley Cooper)

 

Best New Artist

H.E.R.

Dua Lipa


Best Pop Solo Performance

"Colors"
Beck

"God Is A Woman"
Ariana Grande

 

Best Pop Duo/Group Performance


"Fall In Line"
Featuring Demi Lovato

"Don't Go Breaking My Heart"
Backstreet Boys

"'S Wonderful"
Tony Bennett & Diana Krall (SOCAN)

"Girls Like You"
Maroon 5 Featuring Cardi B

"Say Something"
Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton

"The Middle"
Zedd

 

Best Traditional Pop Vocal Album

Love Is Here To Stay
Tony Bennett & Diana Krall (SOCAN)

"Nat "King" Cole & Me
Gregory Porter

The Music...The Mem'ries...The Magic!
Barbra Streisand

 

Best Pop Vocal Album

Meaning Of Life
Kelly Clarkson

Sweetener
Ariana Grande

Best Dance Recording

"Northern Soul"
Above & Beyond (PRS)
Above & Beyond (PRS), producers and mixers

"Losing It"
Fisher
Paul Nicholas Fisher, producer

"Electricity"
Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo
Silk City, producers


Best Dance/Electronic Album

Singularity
Jon Hopkins (PRS)

Treehouse
Sofi Tukker

Oil Of Every Pearl's Un-Insides
SOPHIE

Lune Rouge
TOKiMONSTA


Best Contemporary Instrumental Album

Laid Black
Marcus Miller

Protocol 4
Simon Phillips (PRS)

 

Best Rock Performance

"Four Out Of Five"
Arctic Monkeys (PRS)

"Made An America"
THE FEVER 333


Best Metal Performance

"Condemned To The Gallows"
Between The Buried And Me

"Honeycomb"
Deafheaven

"Electric Messiah"
High On Fire

"On My Teeth"
Underoath

Best Rock Song

"MANTRA"
Jordan Fish (PRS), Matthew Kean (PRS), Lee Malia (PRS), Matthew Nicholls (PRS) & Oliver Sykes (PRS), songwriters (Bring Me The Horizon)

"Masseduction"
Annie Clark, songwriter (St. Vincent)

"Rats"
Tom Dalgety (PRS) & A Ghoul Writer (STIM), songwriters (Ghost)

 

Best Rock Album

Rainier Fog
Alice In Chains

Prequelle
Ghost (STIM)

Pacific Daydream
Weezer

Best Alternative Music Album

Tranquility Base Hotel + Casino
Arctic Monkeys (PRS)

Colors
Beck

Utopia
Björk (PRS)

Masseduction
St. Vincent


Best R&B Performance

"Summer"
The Carters

"Best Part"
H.E.R.


Best Traditional R&B Performance

"How Deep Is Your Love"
Featuring Yebba

 

Best R&B Song

"Boo'd Up"
Joelle James, songwriter (Ella Mai)

"Come Through And Chill"
Miguel Pimentel, songwriter (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)

"Focus"
Darhyl Camper, Jr. & H.E.R., songwriters (H.E.R.)

"Long As I Live"
Paul Boutin & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)


Best Urban Contemporary Album

Everything Is Love
The Carters

War & Leisure
Miguel


Best R&B Album

H.E.R.
H.E.R.

 

Best Rap Performance

"Be Careful"
Cardi B

"King's Dead"
Kendrick Lamar & James Blake (PRS)

Best Rap/Sung Performance

"Like I Do"
Featuring Goldlink

"All The Stars"
Kendrick Lamar

"Rockstar"
Featuring 21 Savage

Best Rap Song

"God's Plan"
Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib (SOCAN), songwriters (Drake)

"King's Dead"
Kendrick Duckworth, James Litherland (PRS), Mark Spears & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)

"Lucky You"
M. Samuels, songwriter (Eminem Featuring Joyner Lucas)

"Win"
Kendrick Duckworth, A. Hernandez & M. Samuels, songwriters (Jay Rock)


Best Rap Album

Invasion Of Privacy
Cardi B

 

Best Country Solo Performance

"Millionaire"
Chris Stapleton


Best Country Duo/Group Performance

"Shoot Me Straight"
Brothers Osborne

"Tequila"
Dan + Shay

Best Country Song

"Break Up In The End"
Jon Nite, songwriter (Cole Swindell)

"I Lived It"
Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)

"Tequila"
Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)

"When Someone Stops Loving You"
Hillary Lindsey, songwriter (Little Big Town)


Best Country Album

Unapologetically
Kelsea Ballerini

Port Saint Joe
Brothers Osborne

From A Room: Volume 2
Chris Stapleton

 

Best New Age Album

Hiraeth
Lisa Gerrard (APRA) & David Kuckhermann (GEMA)

Beloved
Snatam Kaur

Opium Moon
Opium Moon

Moku Maluhia - Peaceful Island
Jim Kimo West

 

Best Improvised Jazz Solo

"Some Of That Sunshine"
Regina Carter, soloist

"Don't Fence Me In"
John Daversa, soloist


Best Jazz Vocal Album

If You Really Want
Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza


Best Jazz Instrumental Album

Diamond Cut
Tia Fuller


Best Large Jazz Ensemble Album

American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom
John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

All Can Work
John Hollenbeck Large Ensemble

 

Best Gospel Performance/Song

"You Will Win"
Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters

"Never Alone"
Tori Kelly; Victoria Kelly, songwriter

"Cycles"
Jonathan McReynolds; Jonathan McReynolds, songwriter

"A Great Work"
Brian Courtney Wilson; Brian Courtney Wilson, songwriter


Best Contemporary Christian Music Performance/Song

"Reckless Love"
Cory Asbury; Cory Asbury & Caleb Culver, songwriters

"Joy."
for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales (PRS) & Joel Smallbone, songwriters

"Grace Got You"
Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover & John Reuben, songwriters


Best Gospel Album

One Nation Under God
Jekalyn Carr

Hiding Place
Tori Kelly

Make Room
Jonathan McReynolds

A Great Work
Brian Courtney Wilson

 

Best Contemporary Christian Music Album

Living With A Fire
Jesus Culture

Surrounded
Michael W. Smith



Best Roots Gospel Album

Clear Skies
Signature Sound

 

Best Latin Pop Album

Prometo
Pablo Alboran (SGAE)

Sincera
Claudia Brant

Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2
Natalia Lafourcade (SACM)

Vives
Carlos Vives


Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Claroscura
Aterciopelados (SGAE)

Coastcity
COASTCITY

Gourmet
Orishas

Aztlán
Zoé (SACM)

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Mitad Y Mitad
Calibre 50


Best Tropical Latin Album

Pa' Mi Gente
Charlie Aponte

Legado
Formell Y Los Van Van (SGAE)

Orquesta Akokán
Orquesta Akokán

Ponle Actitud
Felipe Peláez (SAYCO)

 

Best American Roots Performance

"Saint James Infirmary Blues"
Jon Batiste

"The Joke"
Brandi Carlile


Best American Roots Song

"All The Trouble"
Lee Ann Womack, songwriter (Lee Ann Womack)

"The Joke"
Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)


Best Americana Album

By The Way, I Forgive You
Brandi Carlile

The Lonely, The Lonesome & The Gone
Lee Ann Womack

One Drop Of Truth
The Wood Brothers

 

Best Bluegrass Album

Rivers And Roads
Special Consensus

The Travelin' McCourys
The Travelin' McCourys


Best Traditional Blues Album

Something Smells Funky 'Round Here
Elvin Bishop's Big Fun Trio

Benton County Relic
Cedric Burnside

No Mercy In This Land
Ben Harper

Don't You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker)
Maria Muldaur


Best Contemporary Blues Album

Please Don't Be Dead
Fantastic Negrito


Best Folk Album

Whistle Down The Wind
Joan Baez

Black Cowboys
Dom Flemons

Rifles & Rosary Beads
Mary Gauthier

All Ashore
Punch Brothers

 

Best Regional Roots Music Album

Aloha From Na Hoa
Na Hoa

No 'Ane'i
Kalani Pe'a

Mewasinsational - Cree Round Dance Songs
Young Spirit

Best Reggae Album

As The World Turns
Black Uhuru (PRS)

 

Best World Music Album

The Lost Songs Of World War II
Yiddish Glory (SOCAN)


Best Children's Album

All The Sounds
Lucy Kalantari & The Jazz Cats

Building Blocks
Tim Kubart

Falu's Bazaar
Falu

Giants Of Science
The Pop Ups


Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Creative Quest
Questlove

The Last Black Unicorn
Tiffany Haddish


Best Comedy Album

Annihilation
Patton Oswalt

Equanimity & The Bird Revelation
Dave Chappelle

Standup For Drummers
Fred Armisen

Tamborine
Chris Rock


Best Musical Theater Album

The Band's Visit
Katrina Lenk, principal soloist; Dean Sharenow, producer

Carousel
Joshua Henry, principal soloist (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist)

Jesus Christ Superstar Live In Concert
Sara Bareilles & Brandon Victor Dixon, principal soloists

My Fair Lady
Norbert Leo Butz, principal soloist (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist)

Once On This Island
Lynn Ahrens & Stephen Flaherty, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist)

 

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

Call Me By Your Name
(Various Artists)

The Greatest Showman
(Various Artists)


Best Score Soundtrack For Visual Media

Blade Runner 2049
Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers

Coco
Michael Giacchino, composer

Best Song Written For Visual Media

"All The Stars"
Kendrick Duckworth, Alexander William Shuckburgh (PRS), Mark Anthony Spears, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)

"Mystery Of Love"
Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)

"Shallow"
Anthony Rossomando, songwriter (Lady Gaga & Bradley Cooper)

"This Is Me"
Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)


Best Instrumental Composition

"Chrysalis"
Jeremy Kittel, composer

"Mine Mission" from: Solo: A Star Wars Story
John Powell, composer

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

"Madrid Finale" from Original Motion Picture Score, Ferdinand
John Powell, arranger

"Stars And Stripes Forever"
John Daversa, arranger


Best Arrangement, Instruments and Vocals

"It Was A Very Good Year"
Matt Rollings, arranger (Willie Nelson)

"Jolene"
Dan Pugach, arranger (Dan Pugach)

"Mona Lisa"
Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)

"Niña"
Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)

 

Best Recording Package

Well Kept Thing
Adam Moore, art director (Foxhole)

 

Best Engineered Album, Non-Classical

All The Things That I Did And All The Things That I Didn't Do
Kenneth Pattengale, engineer (The Milk Carton Kids)

Colors
Julian Burg, David “Elevator” Greenbaum, Beck Hansen, Greg Kurstin, Alex Pasco & Jesse Shatkin, engineers (Beck)

Earthtones
Philip Shaw Bova (SOCAN), mastering engineer (Bahamas)

Head Over Heels
Nathaniel Alford, Patrick "P-Thugg" Gemayel (SOCAN), Tony Hoffer, David Macklovitch (SOCAN), Vaughn Oliver & Gian Stone, engineers (Chromeo)

Producer Of The Year, Non-Classical

Boi-1da
      
      • "Be Careful" (Cardi B)
      • "Diplomatic Immunity" (Drake)
      • "Friends" (The Carters)
      • "God's Plan" (Drake)
      • "Heard About Us" (The Carters)
      • "Lucky You" (Eminem Featuring Joyner Lucas)
      • "Mob Ties" (Drake)
      • "No Limit" (G-Eazy Featuring A$AP Rocky & Cardi B)

Larry Klein
      
      • "All These Things" (Thomas Dybdahl)
      • Anthem (Madeleine Peyroux)
      • The Book Of Longing (Luciana Souza)
      • "Can I Have It All" (Thomas Dybdahl)
      • Junk (Hailey Tuck)
      • "Look At What We've Done" (Thomas Dybdahl)
      • Meaning To Tell Ya (Molly Johnson)

 

Best Remixed Recording

"Audio (CID Remix)"
CID (ABRAMUS), remixer (LSD)

"How Long (EDX's Dubai Skyline Remix)"
Maurizio Colella (SUISA), remixer (Charlie Puth)

"Only Road (Cosmic Gate Remix)"
Stefan Bossems (GEMA) & Claus Terhoeven (GEMA), remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)

"Walking Away (Mura Masa Remix)"
Alex Crossan (PRS), remixer (Haim)


Best Immersive Audio Album

Eye In The Sky - 35th Anniversary Edition
PJ Olsson, surround mastering engineer (The Alan Parsons Project)

Symbol
Prashant Mistry (PRS), surround mix engineer & surround producer (Engine-Earz Experiment)

 

Best Orchestral Performance

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1
Manfred Honeck (AKM), conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Schumann: Symphonies Nos. 1-4
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

 

Best Opera Recording

Lully: Alceste
Christophe Rousset (SGAE), conductor (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Beethoven, Shostakovich & Bach
The Danish String Quartet (KODA)

Stravinsky: The Rite Of Spring Concerto For Two Pianos
Marc-André Hamelin (SOCAN)

Visions And Variations
A Far Cry (Erik Higgins)


Best Classical Instrumental Solo

Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26
Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)

 

Best Contemporary Classical Composition

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs
Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

Du Yun: Air Glow
Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)

Mazzoli: Vespers For Violin
Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

 

Best Music Video

"Apes***"
The Carters

"This Is America"
Fam Rothstein, video producer

"MUMBO JUMBO"
Tierra Whack


Best Music Film

Quincy
Quincy Jones
Rashida Jones, video director

 

Click here for the entire list of 2019 Grammy nominees.