ASCAP Members Rule the 2018 Grammy Nominations

November 29, 2017

Nominations for the 60th annual Grammy Awards were announced on November 28th, and 260 ASCAP-licensed songwriters, composers and bands were spotlighted by The Recording Academy for their outstanding contributions to music over the past year.

Leading our nominees are ASCAP rap titans JAY-Z with eight nods, Kendrick Lamar with seven and super-producer No I.D. with five. Writer-producer Christopher Brody Brown earned four nominations for his work with Bruno Mars. “Despacito” collaborators Daddy Yankee and Justin Bieber, powerhouse R&B vocalist Ledisi, country star Chris Stapleton and writer-producer James Fauntleroy earned three apiece.  

ASCAP members from all points of the genre spectrum got two nominations each, including Coldplay, Foo Fighters and Gorillaz; film music legend Hans Zimmer; hip-hop firebrands Cardi B, Lil Uzi Vert and Migos; country hitmakers Sam Hunt, Lady Antebellum and Josh Osborne; musical theater/film stars Lin-Manuel Miranda and Pasek & Paul; electronic acts LCD Soundsystem and Odesza; jazz favorites John Beasley, Anat Cohen, Chuck Owen, Chris Potter and Nate Smith; writer-producers Mike Will Made It, JT Daly, Greg Kurstin and Jeremy Reeves & Ray Charles McCullough II (Stereotypes); Andrew Taggart of The Chainsmokers; gospel songwriter Warryn Campbell; R&B singer-songwriter Daniel Caesar and South African choral legends Ladysmith Black Mambazo.

We’re especially thrilled to represent all five songs nominated in the Song of the Year and Best Rap Song categories.

The Grammy Awards will air live on CBS from Madison Square Garden in New York City on Sunday, Jan. 28.

Congratulations to all of our nominees! 

**********


RECORD OF THE YEAR

"Despacito"
Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
Mauricio Rengifo, producer

"The Story of O.J."
JAY-Z
JAY-Z & No I.D., producers

"HUMBLE."
Kendrick Lamar
Mike Will Made It, producer

"24K Magic"
Shampoo Press & Curl, producers

ALBUM OF THE YEAR

4:44
JAY-Z
JAY-Z & No I.D., producers; Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters

DAMN.
Kendrick Lamar
Sounwave, producer; K. Duckworth, M. Spears

Melodrama
Lorde (APRA)
Lorde (APRA), producer; Ella Yelich-O'Connor (APRA), songwriter

24K Magic
Shampoo Press & Curl, producers; Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, songwriters

SONG OF THE YEAR

"Despacito"
Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason "Poo Bear" Boyd, songwriters

"4:44"
Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters

"Issues"
Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, songwriters

"1-800-273-8255"
Khalid Robinson, Andrew Taggart, songwriters

"That's What I Like"
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, songwriters

BEST NEW ARTIST

Khalid

Lil Uzi Vert

BEST POP SOLO PERFORMANCE

"Love So Soft"
Kelly Clarkson

BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE

"Something Just Like This"
The Chainsmokers & Coldplay

"Despacito"
Daddy Yankee Featuring Justin Bieber

"Feel It Still"
Portugal. The Man

"Stay"
Zedd

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM

Nobody But Me (Deluxe Version)
Michael Bublé (SOCAN)

In Full Swing
Seth MacFarlane

Tony Bennett Celebrates 90
(Various Artists)

BEST POP VOCAL ALBUM

Kaleidoscope EP
Coldplay

Lust for Life
Lana Del Rey

BEST DANCE RECORDING

"Cola"
Elderbrook (PRS)
Elderbrook, producer, mixer

"Andromeda"
Gorillaz (PRS)
Damon Albarn (PRS), Jamie Hewlett (PRS), producers

"Tonite"
LCD Soundsystem
James Murphy, producer & mixer

"Line of Sight"
Odesza Featuring WYNNE & Mansionair (APRA)
Clayton Knight & Harrison Mills, producers

BEST DANCE/ELECTRONIC ALBUM

3-D The Catalogue
Kraftwerk

Mura Masa
Mura Masa (PRS)

A Moment Apart
Odesza
[read our interview with Odesza about the album]

What Now
Sylvan Esso

BEST CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM
 
Spirit
Alex Han

Mount Royal
Chris Eldridge

Prototype
Jeff Lorber Fusion

BEST ROCK PERFORMANCE
 
“Run”
Foo Fighters

“Go to War”
Nothing More

BEST METAL PERFORMANCE

“Invisible Enemy”
August Burns Red
 
“Black Hoodie”
Body Count

“Forever”
Code Orange

“Clockworks”
Meshuggah (STIM)

BEST ROCK SONG

“Blood in the Cut”
JT Daly, songwriter (K. Flay)

“Go to War”
Ben Anderson (APRA), Jonny Hawkins, Will Hoffman & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)

“Run”
Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

BEST ROCK ALBUM

Villains
Queens of the Stone Age

A Deeper Understanding
The War on Drugs

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM

Humanz
Gorillaz (PRS)

American Dream
LCD Soundsystem

Pure Comedy
Father John Misty

Sleep Well Beast
The National

BEST R&B PERFORMANCE

“Get You”
Daniel Caesar (SOCAN) Featuring Kali Uchis

“Distraction”
Kehlani

“High”
Ledisi

BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE

“All the Way”
Ledisi

“Still”
Mali Music

BEST R&B SONG

“Location”
Christopher McClenney, Khalid Robinson, songwriters (Khalid)

“Supermodel”
Tyran Donaldson, Terrence Henderson, songwriters (SZA)

“That's What I Like”
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, songwriters (Bruno Mars)

BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM

Starboy
The Weeknd (SOCAN)

BEST R&B ALBUM

Freudian
Daniel Caesar (SOCAN)

Let Love Rule
Ledisi

Feel the Real
Musiq Soulchild
 
BEST RAP PERFORMANCE

“Bounce Back”
Big Sean

“Bodak Yellow”
Cardi B

“4:44”
JAY-Z

“HUMBLE.”
Kendrick Lamar

“Bad and Boujee”
Migos Featuring Lil Uzi Vert


BEST RAP/SUNG PERFORMANCE

“Crew”
Goldlink & Shy Glizzy

“Family Feud”
JAY-Z Featuring Beyoncé

“LOYALTY.”
Kendrick Lamar

BEST RAP SONG
 
“Bodak Yellow”
Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin, songwriters (Cardi B)

“Chase Me”
Brian Burton, Michael Render, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)

“HUMBLE.”
K. Duckworth & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)

“Sassy”
M. Evans, songwriter (Rapsody)

“The Story Of O.J.”
Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (JAY-Z)

BEST RAP ALBUM


4:44
JAY-Z

DAMN.
Kendrick Lamar

Culture
Migos

Laila's Wisdom
Rapsody

BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE

“Body Like a Back Road”
Sam Hunt

“Either Way”
Chris Stapleton

BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE
 
“It Ain't My Fault”
Brothers Osborne

“My Old Man”
Zac Brown Band

“You Look Good”
Lady Antebellum

“Drinkin' Problem”
Midland

BEST COUNTRY SONG
 
“Body Like a Back Road”
Zach Crowell, Sam Hunt & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)

“Broken Halos”
Chris Stapleton, songwriter (Chris Stapleton)

“Drinkin’ Problem”
Jess Carson, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)

BEST COUNTRY ALBUM


Heart Break
Lady Antebellum

From a Room: Volume 1
Chris Stapleton

BEST NEW AGE ALBUM
 
SongVersation: Medicine
India.Arie
 
BEST IMPROVISED JAZZ SOLO

“Can't Remember Why”
Sara Caswell, soloist
Track From: Whispers on the Wind (Chuck Owen and the Jazz Surge)

“Ilimba”
Chris Potter, soloist
Track From: The Dreamer Is the Dream

BEST JAZZ VOCAL ALBUM

Bad Ass and Blind
Raul Midón

Porter Plays Porter
Randy Porter Trio

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM

The Dreamer Is the Dream
Chris Potter

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM

MONK'estra Vol. 2
John Beasley

Homecoming
Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne

Whispers on the Wind
Chuck Owen and the Jazz Surge

BEST LATIN JAZZ ALBUM

Hybrido - From Rio to Wayne Shorter
Antonio Adolfo

Oddara
Jane Bunnett & Maqueque (SOCAN)

Outra Coisa - The Music of Moacir Santos
Anat Cohen & Marcello Gonçalves (ASSIM)

Jazz Tango
Pablo Ziegler Trio

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG

“Too Hard Not To”
Tina Campbell
Tina Campbell; Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters

“You Deserve It”
JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn
JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn; JJ Hairston & Cortez Vaughn, songwriters
Track from: You Deserve It

“My Life”
Warryn Campbell, songwriter

“Never Have to Be Alone”
Dwan Hill, songwriter
Track from: Let Them Fall In Love

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG

“Even If”
David Garcia, Ben Glover, Crystal Lewis, songwriters
Track from: Lifer


BEST ROOTS GOSPEL ALBUM

Sing It Now: Songs of Faith & Hope
Reba McEntire
 

BEST LATIN POP ALBUM

Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)
Natalia Lafourcade (SACM)

BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM

Ayo
Bomba Estéreo (SAYCO)

Pa' Fuera
C4 Trío & Desorden Público

Salvavidas De Hielo
Jorge Drexler (SGAE)

El Paradise
Los Amigos Invisibles

BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)

Ni Diablo Ni Santo
Julión Álvarez Y Su Norteño Banda

Ayer Y Hoy
Banda El Recodo De Cruz Lizárraga

Arriero Somos Versiones Acústicas
Aida Cuevas

Zapateando En El Norte
Humberto Novoa, producer (Various Artists)

BEST TROPICAL LATIN ALBUM

Art of the Arrangement
Doug Beavers

Salsa Big Band
Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta

Gente Valiente
Silvestre Dangond (SAYCO)

Indestructible
Diego El Cigala (SGAE)

BEST AMERICAN ROOTS SONG

“I Wish You Well”
Alan Miller, songwriter (The Mavericks)
Track from: Brand New Day

“It Ain't Over Yet”
Rodney Crowell, songwriter (Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White)
Track from: Close Ties

BEST AMERICANA ALBUM

Brand New Day
The Mavericks

BEST BLUEGRASS ALBUM

Laws of Gravity
The Infamous Stringdusters

BEST TRADITIONAL BLUES ALBUM

Elvin Bishop's Big Fun Trio
Elvin Bishop's Big Fun Trio

Roll and Tumble
R.L. Boyce

Sonny & Brownie's Last Train
Fabrizio Poggi (SIAE)

Blue & Lonesome
The Rolling Stones

BEST CONTEMPORARY BLUES ALBUM

Robert Cray & Hi Rhythm

Hi Rhythm 


Got Soul
Robert Randolph & The Family Band

Live From The Fox Oakland
Tedeschi Trucks Band

 
BEST FOLK ALBUM

Mental Illness
Aimee Mann

The Queen of Hearts
Offa Rex (PRS)

The Laughing Apple
Yusuf / Cat Stevens (PRS)

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM

Ho'okena 3.0
Ho'okena

Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live]
Northern Cree

Pua Kiele
Josh Tatofi

BEST REGGAE ALBUM

Wash House Ting
J Boog

Stony Hill
Damian "Jr. Gong" Marley

BEST WORLD MUSIC ALBUM

Memoria De Los Sentidos
Vicente Amigo (SGAE)

Para Mi
Buika

Rosa Dos Ventos
Anat Cohen & Trio Brasileiro

Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration
Ladysmith Black Mambazo (SAMRO)

BEST CHILDREN'S ALBUM

Rise Shine #Woke
Alphabet Rockers

Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World
Ladysmith Black Mambazo (SAMRO)

BEST COMEDY ALBUM

The Age of Spin & Deep in the Heart of Texas
Dave Chappelle

Jerry Before Seinfeld
Jerry Seinfeld

A Speck of Dust
Sarah Silverman

BEST MUSICAL THEATER ALBUM

Come From Away
David Hein & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

Dear Evan Hansen
Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

Baby Driver
(Various Artists)

La La Land
(Various Artists)

Moana: The Songs
(Various Artists)

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

Arrival
Jóhann Jóhannsson, composer

Dunkirk
Hans Zimmer, composer

Hidden Figures
Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA

“City of Stars”
Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)
Track from: La La Land

“How Far I'll Go”
Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)
Track from: Moana: The Songs

“Never Give Up”
Sia Furler (APRA) & Greg Kurstin, songwriters (Sia)
Track from: Lion

“Stand Up for Something”
Diane Warren, songwriter (Andra Day Featuring Common)
Track from: Marshall

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION

“Alkaline”
Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)
Track from: Imaginist

“Choros #3”
Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)
Track from: Homecoming

“Home Free (For Peter Joe)”
Nate Smith, composer (Nate Smith)
Track from: Kinfolk: Postcards From Everywhere

“Warped Cowboy”
Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)
Track from: Whispers on the Wind

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA

“All Hat, No Saddle”
Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)
Track from: Whispers on the Wind

“Home Free (For Peter Joe)”
Nate Smith, arranger (Nate Smith)
Track from: Kinfolk: Postcards From Everywhere

“Ugly Beauty/Pannonica”
John Beasley, arranger (John Beasley)
Track from: MONK'estra Vol. 2

“White Christmas”
Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS

“Every Time We Say Goodbye”
Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
Track from: Rendezvous

“I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York”
Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)

BEST RECORDING PACKAGE

Mura Masa
Alex Crossan (PRS), art director (Mura Masa)

Pure Comedy (Deluxe Edition)
Josh Tillman, art director (Father John Misty)

BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL

Every Where Is Some Where
JT Daly, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers (K.Flay)

Is This The Life We Really Want
Nigel Godrich (PRS) & Darrell Thorp, engineers (Roger Waters)

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL

Calvin Harris
      • Don’t Quit (DJ Khaled & Calvin Harris Featuring Travis Scott & Jeremih) (T)
      • Funk Wav Bounces Vol. 1 (Calvin Harris Featuring Various Artists) (A)

Greg Kurstin
      • Concrete And Gold (Foo Fighters) (A)
      • Dear Life (Beck) (S)
      • Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia) (S)
      • LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari) (T)
      • Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui) (T)
      • Wall Of Glass (Liam Gallagher) (S)

No I.D.     
      • America (Logic Featuring Black Thought, Chuck D & Big Lenbo & No I.D.) (T)
      • The Autobiography (Vic Mensa) (A)
      • 4:44 (JAY-Z) (A)

The Stereotypes
      • Before I Do (Sevyn Streeter) (S)
      • Better (Lil Yachty Featuring Stefflon Don) (T)
      • Deliver (Fifth Harmony) (T)
      • Finesse (Bruno Mars) (T)
      • Mo Bounce (Iggy Azalea) (S)
      • Sunshine (Kyle Featuring Miguel) (S)
      • That's What I Like (Bruno Mars) (T) 

BEST REMIXED RECORDING

“Funk O' De Funk (SMLE Remix)”
SMLE, remixers (Bobby Rush)

“A Violent Noise (Four Tet Remix)”
Four Tet (PRS), remixer (The xx)

BEST SURROUND SOUND ALBUM

3-D The Catalogue
Fritz Hilpert (GEMA), surround mix engineer & surround producer (Kraftwerk)

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL

Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs
Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE

“Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches”
Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)

“Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente”
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

“Mahler: Symphony No. 5”
Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) (TEOSTO)

BEST CHORAL PERFORMANCE

“Handel: Messiah”
Andrew Davis, conductor (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)

BEST CLASSICAL COMPENDIUM

Barbara
Alexandre Tharaud (SACEM)

Les Routes De L'Esclavage
Jordi Savall (SACEM), conductor

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION

“Concerto For Orchestra”
Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) 
Track from: Concertos for Orchestra

“Requiem”
Tigran Mansurian (GEMA), composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) 

“Viola Concerto”
Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Track from: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto

BEST MUSIC VIDEO

“Up All Night”
Beck

“Makeba”
Jain (SACEM)
Yodelice (SACEM), video producer

“The Story Of O.J.”
JAY-Z
Shawn Carter,  video director

“Humble”
Kendrick Lamar
The Little Homies, video directors

“1-800-273-8255”
Featuring Khalid

BEST MUSIC FILM

Long Strange Trip
The Grateful Dead

Soundbreaking
Warren Zanes, video producer