ASCAP "We Create Music"
THE AMERICAN SOCIETY OF COMPOSERS, AUTHORS AND PUBLISHERS
ACE / Repertory Find Titles, Writers & Publishers and more Find Titles, Writers, Publishers and more
Search ASCAP.com
 
Search ASCAP.com

Honors, Awards and Achievements of ASCAP Concert Members


GRAWEMEYER AWARD

SEBASTIAN CURRIER

WILLIAM SCHUMAN PRIZE

JOHN ZORN

MACARTHUR AWARDS

REGINA CARTER
JOHN ZORN

AMERICAN ACADEMY OF ARTS AND LETTERS AWARDS

ACADEMY AWARD IN MUSIC
LEONARDO BALADA
MASON BATES
BEN JOHNSTON

GODDARD LIEBERSON FELLOWSHIP
SHIH-HUI CHEN
SEUNG-AH OH (BUMA)

CHARLES IVES FELLOWSHIP
ARLENE SIERRA
ALEKSANDRA VREBALOV

CHARLES IVES SCHOLARSHIPS
ZACHARY WADSWORTH
ORIANNA WEBB

PULITZER PRIZE

ORNETTE COLEMAN

THE AMERICAN ACADEMY IN ROME

ROME PRIZE
ERIN GEE
YOTAM HABER

COMPOSERS IN RESIDENCE
JOHN CORIGLIANO
OLLY WILSON

GUGGENHEIM FELLOWSHIPS IN MUSIC

JOHN HOLLENBECK
TANIA LEÓN
DMITRI TYMOCZKO
DAVID VAN TIEGHEM

FROMM COMMISSIONS

LINDA BOUCHARD (SOCAN)
VINCENT HO (SOCAN)
MARK KILSTOFTE
PETER KNELL
WILLIAM KRAFT
KAROLA OBERMULLER (GEMA)
MARTA PTASZYNSKA
ERIK ULMAN

RAYMOND AND BEVERLY SACKLER MUSIC COMPOSITION PRIZE

RUFUS REID

GRAMMYS

TRUSTEES AWARD
STEPHEN SONDHEIM

LIFETIME ACHIEVEMENT
ORNETTE COLEMAN

BEST CLASSICAL ALBUM AND BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE
MICHAEL TILSON THOMAS

BEST INSTRUMENTAL SOLOISTS PERFORMANCE WITH ORCHESTRA
JOHN MCLAUGHLIN WILLIAMS

BEST SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE
PETER RUTENBERG

ACADEMY AWARD LIFETIME ACHIEVEMENT

ENNIO MORRICONE (SIAE)

INSTITUTE FOR ADVANCED STUDY RESIDENCY (PRINCETON)

PAUL MORAVEC

RADCLIFFE FELLOWSHIP

LISA BIELAWA

ERNST VON SIEMENS PRIZE

JENS JONELEIT

THE ASCAP FOUNDATION

RUDOLF NISSIM PRIZE
RAYMOND LUSTIG

ASPEN FELLOWSHIP
JOSHUA FELTMAN

LEONARD BERNSTEIN TANGLEWOOD FELLOWSHIP
KATI AGÓCS

BANG ON A CAN SUMMER INSTITUTE FELLOWSHIP
DANIEL WOHL

ASCAP/CBDNA FREDERICK FENNELL PRIZE
MATTHEW TOMMASINI

ASCAP/SEAMUS COMMISSIONS
ALEXIS BACON

ASCAP/SCI STUDENT COMMISSIONS
HERMES CAMACHO
ERIN GEE

VOX OPERA READINGS
BRIAN CURRENT SOCAN
WANG JIE
JENNY OLIVIA JOHNSON
DAVID KIRTLEY
CHRIS LASTOVICKA
JOHN ZORN

ON THE EDGE

JACK BEESON
DEREK BERMEL & WENDY S. WALTERS
JOHN DAVID EARNEST
STEFAN WEISMAN & ANNA RABINOWITZ

DEEMS TAYLOR AWARDS FOR OUTSTANDING PRINT,
BROADCAST AND NEW MEDIA COVERAGE OF MUSIC

PHILIP RAMEY FOR IRVING FINE: AN AMERICAN COMPOSER IN HIS TIME

NEW YORK FOUNDATION FOR THE ARTS MUSIC

COMPOSITION FELLOWS
KATI AGOCS
JAMES BASSI
EVE BEGLARIAN
RAPHAEL MOSTEL

MEET THE COMPOSER

GLOBAL CONNECTIONS 2007
LUCA ANTIGNANI (SIAE)
ANNIE GOSFIELD
MONIKA HEIDEMANN
EDWARD SCHOCKER

MEET THE COMPOSER COMMISSIONING PROGRAMS
EVE BEGLARIAN
STEVEN BURKE
JASON ECKARDT
ANTHONY GATTO
CARLA KIHLSTEDT
PHIL KLINE
AMY KNOLES
JOAN LABARBARA
TAMAR MUSKAL
ZEENA PARKINS
KURT STALLMAN
USHIO TORIKAI
JOHN ZORN

MTC/ASOL MUSIC ALIVE RESIDENCIES
JOHN CORIGLIANO
JENNIFER HIGDON
HAROLD MELTZER
BELINDA REYNOLDS
AUGUSTA READ THOMAS
RANDALL WOOLF

AMERICAN MUSIC CENTER

LIVE MUSIC FOR DANCE
DANIEL BECKER
PHIL KLINE
LIBBY LARSEN
MATT MEYER
KRISTIN NORDERVAL
MATT ROCKER
TAKEHISA KOSUGI (JASRAC)
EVAN ZIPORYN
JOHN ZORN

AMERICAN COMPOSERS FORUM

JEROME FOUNDATION COMMISSIONING PROGRAM
JEFFREY BROOKS
COREY DARGEL
BRYCE DESSNER
EDIE HILL
HEATH MATHEWS
KRISTIN NORDERVAL
MEG OKURA
ROB REDDY
DAVID WOLFF

INTERNATIONAL ALLIANCE FOR WOMEN IN MUSIC COMPETITION

ASHLEY FURE
TAMAR MUSKAL
TARA RODGERS
YUMIKO MORITA

COPLAND HOUSE AWARDS 2006

CLARICE ASSAD
DEREK BERMEL
TOM CIPULLO
EDWARD KNIGHT
JANET MAGUIRE (SACEM)
ROB SMITH

LIVING COMPOSERS PRESENTED IN THE FIRST NOTABLE WOMEN FESTIVAL OF THE ORCHESTRA OF ST. LUKE'S

KATI AGÓCS
EVE BEGLARIAN
JENNIFER HIGDON
JOAN LA BARBARA
LIBBY LARSEN
TANIA LEÓN
ASHA SRINIVASAN
JUILA WOLFE
PAMELA Z

FIRST DETROIT SYMPHONY ORCHESTRA ELAINE LEBENBOM MEMORIAL AWARD

STACY GARROP

HARVEY GAUL COMPOSITION COMPETITION

STACY GARROP

NEW YORK YOUTH SYMPHONY FIRST MUSIC COMMISSIONS

MICHAEL DJUPSTROM
CLINT NEEDHAM
SCOTT ROUTENBERG

AMERICAN COMPOSERS ORCHESTRA

2006 UNDERWOOD EMERGING COMPOSER COMMISSION
FANG MAN

2007 PAUL UNDERWOOD NEW MUSIC READINGS
PHILIPPE BODIN
ROSHANNE ETEZADY
CHIA-YU HSU
CLINT NEEDHAM
NORBERT PALEJ
JOSEPH PEREIRA
RYAN STREBER

ACO/PENN PRESENTS NEW MUSIC READINGS
MICHAEL DJUPSTROM
DAVID LAGANELLA

COMPOSERS INSTITUTE OF THE MINNESOTA ORCHESTRA

GARRETT BYRNES
ANNA CLYNE
KURT ERIKSON
MISSY MAZZOLI
ASHLEY NAIL
ALEJANDRO RUTTY