fun., Jay-Z and Miguel Lead ASCAP GRAMMY Nominations
ASCAP "We Create Music"
ACE / Repertory Find Titles, Writers & Publishers and more Find Titles, Writers, Publishers and more
December 06, 2012

fun., Jay-Z and Miguel Lead ASCAP GRAMMY Nominations


GRAMMY Nominees fun., Jay-Z and Miguel

Nominations for the 55th annual GRAMMY Awards were announced on the evening of Wednesday, December 5th from Nashville’s Bridgestone Arena. Leading the ASCAP nominees were indie rock trio fun. and hip-hop superstar Jay-Z, who garnered six nods apiece. fun. received recognition in each of the four general GRAMMY categories, an impressive and uncommon feat. ASCAP R&B crooner Miguel also fared very well, scoring five nominations, including Song of the Year for the soulful “Adorn,” a song entirely written and produced by Miguel. The ASCAP members receiving three nominations were 2 Chainz, Kelly Clarkson, Drake , Janelle Monáe, Danger Mouse, Matt Redman (PRS), Skrillex, Esperanza Spalding and Bruce Springsteen.

The Recording Academy's 2013 Special Merit Awards recipients have also been announced. This year's ASCAP members receiving Lifetime Achievement Awards for contributions of outstanding artistic significance to the field of recording are Glenn Gould (SOCAN), Patti Page, Ravi Shankar and the Temptations. The Trustees Awards, which recognize such contributions in areas other than performance, will go to ASCAP Board Member and former President Marilyn Bergman and her husband Alan Bergman as well as Alan Livingston. A special invitation-only ceremony for these honorees will be held during GRAMMY Week on Saturday, Feb. 9, 2013.

Approximately 13,000 voting members of the Recording Academy determine the GRAMMY Awards, which will be broadcast live on CBS on Sunday, February 10, 2013 from Los Angeles’ Staples Center.

Here is a complete list of ASCAP members nominated for the 2013 GRAMMY Awards:

2 Chainz

2 Chainz

Kelly Clarkson

Kelly Clarkson



Janelle Monáe

Janelle Monáe

Danger Mouse

Danger Mouse

Matt Redman (PRS)

Matt Redman (PRS)



Esperanza Spalding

Esperanza Spalding

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen

Record Of The Year

"Lonely Boy"
Danger Mouse, producer
Tom Elmhirst (PRS), engineer/mixer
Brian Lucey, mastering engineer

"Stronger (What Doesn't Kill You)"
Kelly Clarkson, artist
Greg Kurstin, producer
John Hanes, Greg Kurstin & Jesse Shatkin, engineers/mixers

"We Are Young"
Fun. Featuring Janelle Monáe, artists
Pawel Sek, engineer/mixer

"Somebody That I Used To Know'
Featuring Kimbra (APRA), artist
Francois Tetaz (APRA), engineer/mixer

"Thinkin Bout You"
Pat Thrall & Marcos Tovar, engineer/mixer

"We Are Never Ever Getting Back Together"
Max Martin (STIM) & Shellback (STIM), producer

Album Of The Year

El Camino
Danger Mouse, producer
Tom Elmhirst (PRS), engineer/mixer
Brian Lucey, mastering engineer

Some Nights
Fun., artist
Janelle Monáe, featured artist
Emile Haynie, Jake One & TommyD (PRS), producers
Emile Haynie & Pawel Sek, engineers/mixers

Ruadhri Cushnan (PRS), engineer/mixer

Channel Orange
André 3000 & John Mayer, featured artists
Om'Mas Keith, Malay & Pharrell, producers
Om'Mas Keith, Malay, Pat Thrall & Marcos Tovar, engineers/mixers

Song Of The Year

Miguel Pimentel, songwriter

"Call Me Maybe"
Tavish Crowe (SOCAN) & Carly Rae Jepsen (SOCAN), songwriters

"Stronger (What Doesn't Kill You)"
David Gamson & Greg Kurstin, songwriters

"We Are Young"
Andrew Dost & Nate Ruess, songwriters

Best New Artist


Best Pop Solo Performance

"Stronger (What Doesn't Kill You)"
Kelly Clarkson

"Call Me Maybe"
Carly Rae Jepsen (SOCAN)

"Wide Awake"
Katy Perry

Best Pop Duo/Group Performance

"Shake It Out"
Florence & The Machine (PRS)

"We Are Young"
Fun. Featuring Janelle Monáe

"Somebody That I Used To Know"
Featuring Kimbra (APRA)

"Sexy And I Know It"

Maroon 5

Best Pop Instrumental Album

Gerald Albright

Chris Botti

Best Pop Vocal Album

Kelly Clarkson

Florence & The Machine (PRS)

Some Nights

Maroon 5

Best Dance Recording

"Let's Go"
Calvin Harris (PRS) Featuring Ne-Yo, artists
Calvin Harris (PRS), producer
Calvin Harris (PRS), mixer

Skrillex Featuring Sirah, artists
Skrillex, producer
Skrillex, mixer

"Don't You Worry Child"
Swedish House Mafia (STIM) Featuring John Martin (STIM), artists
Steve Angello (STIM), Axwell (STIM) & Sebastian Ingrosso (STIM), producers
Steve Angello (STIM), Axwell (STIM) & Sebastian Ingrosso (STIM), mixers

"I Can't Live Without You"
Al Walser, artist
Al Walser, producer
Al Walser, mixer

Best Dance/Electronica Album

Steve Aoki

Don't Think
The Chemical Brothers (PRS)


Best Traditional Pop Vocal Album

Michael Bublé (SOCAN)

Kisses On The Bottom
Paul McCartney (PRS)

Best Rock Performance

"Charlie Brown"
Coldplay (PRS)

"We Take Care Of Our Own"
Bruce Springsteen

Best Hard Rock/Metal Performance

"I'm Alive"

"Love Bites (So Do I)"

"Blood Brothers"
Iron Maiden (PRS)

Best Rock Song

"Lonely Boy"
Brian Burton, songwriter

Matthew Bellamy, songwriter

"We Take Care Of Our Own"
Bruce Springsteen, songwriter

Best Rock Album

Mylo Xyloto
Coldplay (PRS)

The 2nd Law

Wrecking Ball
Bruce Springsteen

Best Alternative Music Album

The Idler Wheel Is Wiser Than The Driver Of The Screw And Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do
Fiona Apple

Björk (PRS)

Hurry Up, We're Dreaming.

Bad As Me
Tom Waits

Best R&B Performance

"Thank You"
Estelle (PRS)

"Gonna Be Alright (F.T.B.)"
Featuring Ledisi



Best Traditional R&B Performance

"Love On Top"

"Wrong Side Of A Love Song"
Melanie Fiona

"Real Good Hands"
Gregory Porter

"If Only You Knew"

Best R&B Song

Miguel Pimentel, songwriter

"Beautiful Surprise"
Tamia Hill, songwriter

"Pray For Me"
Antonio Dixon, songwriter

Darhyl "DJ" Camper, songwriter

Best Urban Contemporary Album

Kaleidoscope Dream

Best R&B Album

Beautiful Surprise

Open Invitation

Best Rap Performance

"HYFR (Hell Ya F***ing Right)"

"N****s In Paris"

Featuring Big Sean, 2 Chainz

"I Do"
Featuring Jay-Z & André 3000

Best Rap/Sung Collaboration

"Wild Ones"
Flo Rida

"No Church In The Wild"
Jay-Z & The-Dream

"Tonight (Best You Ever Had)"
Featuring Ludacris

"Talk That Talk"
Featuring Jay-Z

Best Rap Song

Patrick Adams & Ernest Wilson, songwriters

"Lotus Flower Bomb"
Olubowale Akintimehin, Walker Johnson & Miguel Jontel Pimentel, songwriters

Sean Anderson, Denzie Beagle (PRS), Tauheed Epps, Winston Riley (PRS) & Stephan Taft, songwriters

"The Motto"
Aubrey Graham (SOCAN), songwriter

"N****s In Paris"
Shawn Carter, songwriter

"Young, Wild & Free"
Marlon Travis Borrow, Chris Brody Brown, Peter Hernandez, Philip Lawrence & Ari Levine, songwriters

Best Rap Album

"Take Care"

The Roots

Based On A T.R.U. Story
2 Chainz

Best Country Solo Performance

Dierks Bentley

Best Country Duo/Group Performance

"Safe & Sound"
The Civil Wars

"On The Outskirts Of Town"
The Time Jumpers

"I Just Come Here For The Music"
Don Williams

Best Country Song

"Blown Away"
Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters

"Even If It Breaks Your Heart"
Eric Paslay, songwriter

Best Country Album

Zac Brown Band

The Time Jumpers
The Time Jumpers

Best New Age Album

Echoes Of Love
Omar Akram

Michael Brant DeMaria

Best Jazz Vocal Album

Radio Music Society
Esperanza Spalding

Best Jazz Instrumental Album

Further Explorations
Eddie Gomez

Best Large Jazz Ensemble Album

For The Moment
Bob Mintzer Big Band

Dear Diz (Every Day I Think Of You)
Arturo Sandoval

Best Latin Jazz Album

Flamenco Sketches
Chano Domínguez (SGAE)

New Cuban Express
Manuel Valera New Cuban Express

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance

"Go Get It"
Mary Mary

"10,000 Reasons (Bless The Lord)"
Matt Redman (PRS)

Best Gospel Song

"Go Get It"
Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters

"Hold On"
Cheryl Fortune, James Fortune & Terence Vaughn, songwriters

Best Contemporary Christian Music Song

"Jesus, Friend Of Sinners"
Matthew West, songwriter

"10,000 Reasons (Bless The Lord)"
Matt Redman (PRS), songwriter

"When Mercy Found Me"
Jeff Pardo, songwriter

"White Flag"
Matt Redman (PRS), songwriter

"Your Presence Is Heaven"
Micah Massey, songwriter

Best Gospel Album

James Fortune & FIYA

Best Contemporary Christian Music Album

Britt Nicole

Into The Light
Matthew West

Best Latin Pop Album

Ricardo Arjona

Kany Garcia
Kany Garcia

¿Con Quién Se Queda El Perro?
Jesse Y Joy (SACM)

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Campo (AGADU)

Sistema Bomb

Best Tropical Latin Album

Cubano Soy
Raúl Lara Y Sus Soneros (STIM)

Formula Vol. 1
Romeo Santos

Best Americana Album

From The Ground Up
John Fullbright

Bonnie Raitt

Best Bluegrass Album

Nobody Knows You
Steep Canyon Rangers

Best Folk Album

Leaving Eden
Carolina Chocolate Drops

The Goat Rodeo Sessions
Yo-Yo Ma & Chris Thile

Best Regional Roots Music Album

Malama Ko Aloha (Keep Your Love)
Keola Beamer

Best Reggae Album

Tomahawk Technique
Sean Paul

New Legend - Jamaica 50th Edition
Sly & Robbie & The Jam Masters

Best World Music Album

Amadou & Mariam (SACEM)

On A Gentle Island Breeze
Daniel Ho

Anoushka Shankar

The Living Room Sessions Part 1
Ravi Shankar

Best Children's Album

Can You Canoe?
The Okee Dokee Brothers

JumpinJazz Kids - A Swinging Jungle Tale - Featuring Al Jarreau, Hubert Laws And Dee Dee Bridgewater
James Murray & Various Artists

Radio Jungle
The Pop Ups

Best Comedy Album

Blow Your Pants Off
Jimmy Fallon

Cho Dependent (Live In Concert)
Margaret Cho

Rize Of The Fenix
Tenacious D

Best Musical Theater Album

Stephen Sondheim, composer/lyricist

The Gershwins' Porgy And Bess
David Alan Grier, principal soloist
George Gershwin, composer
Ira Gershwin, Dorothy Heyward & Dubose Heyward, lyricists

Jeremy Jordan, principal soloist
Michael Kosarin, producer

Nice Work If You Can Get It
Kelli O'Hara, principal soloist
George Gershwin, composer
Ira Gershwin, lyricist

Once: The Musical
Glen Hansard (IMRO) & Marketa Irglova (IMRO), composers/lyricists

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

The Descendants
(Various Artists)

(Bob Marley & The Wailers)

Midnight In Paris
(Various Artists)

The Muppets
(Various Artists)

Rock Of Ages
(Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media

The Dark Knight Rises
Hans Zimmer, composer

The Girl With The Dragon Tattoo
Trent Reznor, composer

Howard Shore, composer

Austin Wintory, composer

Best Song Written For Visual Media

"Abraham's Daughter" (From The Hunger Games)
Win Butler (SOCAN) & Régine Chassagne (SOCAN), songwriters

"Let Me Be Your Star" (From Smash)
Marc Shaiman & Scott Wittman, songwriters

"Man Or Muppet" (From The Muppets)
Bret McKenzie (APRA), songwriter

"Safe & Sound" (From The Hunger Games)
Joy Williams, songwriter

Best Instrumental Composition

"December Dream"
Chuck Loeb, composer

"Music Of Ansel Adams: America"
Chris Brubeck, composer

"Without A Paddle"
Bill Holman, composer

Best Instrumental Arrangement

Bob Mintzer, arranger

"A Night In Tunisia (Actually An Entire Weekend!)"
Wally Minko, arranger

"Salt Peanuts! (Mani Salado)"
Gordon Goodwin, arranger

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

"City Of Roses"
Esperanza Spalding, arranger

"Out There"
Shelly Berg, arranger

"Spain (I Can Recall)"
Vince Mendoza, arranger

Best Historical Album

He Is My Story: The Sanctified Soul Of Arizona Dranes
Josh Rosenthal, compilation producer

Ram - Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition)
Paul McCartney (PRS), compilation producer

Best Engineered Album, Non-Classical

"Ashes & Fire"
Glyn Johns (SOCAN), engineer

Producer Of The Year, Non-Classical


  • "Climax"
  • "Get Free"
  • "La La La"
  • "Lies"
  • "Look At These Hoes"
  • "Push And Shove"
  • "Slight Work"
  • "Thought Of You"
  • "Too Close"

Best Remixed Recording, Non-Classical

"In My Mind" (Axwell Remix)
Axel Hedfors (STIM), remixer

"Midnight City" (Eric Prydz Private Remix)
Eric Prydz (STIM), remixer

"Promises" (Skrillex & Nero Remix)
Skrillex, remixer

"The Veldt" (Tommy Trash Remix)
Thomas Olsen (APRA), remixer

Best Surround Sound Album

David Miles Huber, surround mix engineer
David Miles Huber, surround mastering engineer
David Miles Huber, surround producer

Best Orchestral Performance

"Adams: Harmonielehre & Short Ride In A Fast Machine"
Michael Tilson Thomas, conductor

"Sibelius: Symphonies Nos. 2 & 5"
Osmo Vänskä (TEOSTO), conductor

Best Choral Performance

"Handel: Israel In Egypt"
Julian Wachner, conductor

"Striggio: Mass For 40 & 60 Voices"
Hervé Niquet (BUMA), conductor

Best Contemporary Classical Composition

"León, Tania: Inura For Voices, Strings & Percussion"
Tania León, composer

Best Short Form Music Video

"No Church In The Wild"
Jay-Z Featuring The-Dream, artists

"Bad Girls"
M.I.A (PRS), artist

"We Found Love"
Featuring Calvin Harris (PRS), artist

"Run Boy Run"
Woodkid (SACEM), artist
Yoann Lemoine (SACEM), video producer

Best Long Form Music Video

Big Easy Express
Edward Sharpe and the Magnetic Zeros, artist

Radio Music Society
Esperanza Spalding, artist
Esperanza Spalding, video producer

Get Along
Tegan & Sara (SOCAN), artist
Sara Quin (SOCAN) & Tegan Quin (SOCAN), video producers

From The Sky Down
U2 (PRS), artist